درو د بردوستان


لطفا برای مشاهده ی متن اعتراض دانشجویان روی نوشته ذیل کلیک کنید:

تجمع مهندسان معماری برای حل معضل پروانه نظام مهندسی چند نمونه از اعتراضات دانشجویان به مصوبه اخیر وزارت مسکن:

خبرگزاری دانشجویان ایران - زنجان
سرویس: استان‌ها

پس از ابلاغ بخشنامه‌ای درخصوص عدم ارائه مجوز طراحی و محدود كردن نظارت بر فرآیند احداث ساختمان، برای فارغ‌التحصیلان كارشناسی ناپیوسته رشته علمی ـ كاربردی معماری و مهندسی تكنولوژی معماری از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، جمعی از دانشجویان در مقابل دفتر نمایندگان مردم زنجان و طارم در خانه ملت، تجمع كردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه زنجان، یكی از دانشجویان با اشاره به مصوبه اخیر كمیسیون ماده 7 قانون نظام مهندسی و كنترل ساختمان، مبنی بر عدم صدور مجوز طراحی به فارغ‌التحصیلان كارشناسی ناپیوسته رشته علمی ـ كاربردی معماری و مهندسی تكنولوژی معماری، اظهار كرد: طبق مصوبه‌ای كه حدود 20 روز پیش تأیید شده و به سازمان مسكن و شهرسازی نیز ابلاغ شده است، فارغ‌التحصیلان رشته معماری كه كارشناسی خود را به صورت ناپیوسته دریافت كرده‌اند، نمی‌توانند پروانه اشتغال در بخش طراحی دریافت كنند و فعالیت آنها فقط در بخش نظارت پایه 3 محدود می‌شود.

وی ادامه داد: این در حالی است كه همه این فارغ‌التحصیلان، اسفندماه سال گذشته در آزمون ورود به حرفه مهندسی شركت كرده و در بخش طراحی نیز پذیرفته شده‌اند.

این دانشجوی معترض با اشاره به اینكه در بند مورد نظر در بخشنامه عنوان شده كه به فارغ‌التحصیلان كارشناسی ناپیوسته رشته علمی ـ كاربردی معماری و مهندسی تكنولوژی معماری از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، پروانه اشتغال به‌كار مهندسی در رشته مرتبط با معماری تعلق می‌گیرد، افزود: ما فقط می‌توانیم نظارت محدودی بر اجرای احداث ساختمان داشته باشیم و امكان هیچ پیشرفتی برای فارغ‌التحصیلان این رشته وجود نخواهد داشت و بحث طراحی فقط مربوط به فارغ‌التحصیلان خواهد بود كه كارشناسی پیوسته این رشته را دریافت کرده‌اند، لذا زمان و هزینه صرف شده ما برای تحصیل، در این بند، كاملا نادیده گرفته شده است.

وی خاطرنشان كرد: ما هم حقی داریم و انتظار داریم نمایندگان مردم زنجان در مجلس شورای اسلامی نسبت به این موضوع حساسیت لازم را نشان دهند.

این دانشجوی رشته معماری تصریح كرد: متأسفانه در زمان تصویب این موضوع، هیچ‌گونه اطلاع‌رسانی نیز به ما نشد و به یك‌باره مسئولان، این مصوبه را ابلاغ كرده‌اند كه به نظر ما بسیار ناعادلانه است.

منبع :http://www.khabardaan.com
مردم نو >
تاریخ ارسال: 06:54 - 05/04/1390

• براساس اطلاعاتی که به دست ما رسیده، فعالیت فارغ‌التحصیلان ناپیوسته رشته‌های عمران و معماری محدود به نظارت شده و از این تاریخ اجازه طراحی نقشه و ساختمان به آن‌ها داده نمی‌شود.

محمدعلی حیدری- تعداد زیادی از فارغ‌التحصیلان مهندسی عمران و معماری صبح روز گذشته در اعتراض به محدود شدن فعالیت فارغ‌التحصیلان ناپیوسته، در مقابل سازمان مسکن و شهرسازی زنجان تجمع کرده و خواستار تجدیدنظر در رابطه با حق و حقوق خود شدند.
محمود همتی، دانشجوی کارشناسی ارشد معماری دانشگاه بین‌المللی قزوین که در این تجمع حضور داشت، با انتقاد از محدود شدن فعالیت فارغ‌التحصیلان ناپیوسته گفت: براساس اطلاعاتی که به دست ما رسیده، فعالیت فارغ‌التحصیلان ناپیوسته رشته‌های عمران و معماری محدود به نظارت شده و از این تاریخ اجازه طراحی نقشه و ساختمان به آن‌ها داده نمی‌شود.
وی با بیان اینکه این بخشنامه می‌تواند به ذهنیت منفی جامعه در رابطه با فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد و دکترای عمران و معماری منجر گردد، افزود: طراحی در مهندسی از نظر ارزش و اعتبار به نظارت ارجحیت داشته و محدود شدن فعالیت مهندسان عمران و معماری ناپیوسته می‌تواند به این معنا باشد که مدارک این فارغ‌التحصیلان از اعتبار علمی کمتری نسبت به فارغ‌التحصیلان پیوسته برخوردار است در حالی که یک دانشجوی کارشناسی پیوسته حداکثر در طول 5 سال واحدهای خود را گذرانده و فارغ‌التحصیل می‌گردد در حالی که این زمان برای دانشجویان ناپیوسته حداقل به 6 سال می‌رسد.
وی با اشاره به اینکه ما مخالف درجه‌بندی دانشگاه‌ها و اعتبار علمی آن‌ها نیستیم، اظهار داشت: اینکه بین فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های معتبر با دانشجویان علمی- کاربردی باید تفاوت قائل شوند بحثی نیست، اما اینکه به یک دانشجوی دکترای معماری سراسری یا آزاد که به صورت ناپیوسته فارغ‌التحصیل شده اجازه طراحی داده نشده و مدرک این فرد با یک فوق‌دیپلم معماری همسان ارزیابی گردد، غیرقابل توجیه است. این دانشجوی کارشناسی ارشد معماری تجمع را حق دانشجویان و فارغ‌التحصیلان عنوان کرد و خاطرنشان شد: ما به تجمعات خود تا زمان برآورده شدن مطالباتمان ادامه خواهیم داد؛ چراکه معتقدیم این بخشنامه دارای مشکلات متعددی بوده و حق و حقوق بخش اعظمی از فارغ‌التحصیلان مهندسی عمران و معماری را پایمال می‌نماید.
حسن سهرابی، یکی دیگر از حاضران در مقابل سازمان مسکن و شهرسازی، محدود شدن فعالیت فارغ‌التحصیلان مهندسی عمران و معماری را به نظارت، امری غیرمنطقی عنوان کرد و افزود: شاید این بخشنامه درخصوص فارغ‌التحصیلان غیرمرتبط و یا برخی از موسسات غیرانتفاعی منطقی به نظر برسد اما در رابطه با کسانی که واحدهای کاردانی و کارشناسی را در رشته معماری گذرانده‌اند قابل توجیه نمی‌باشد، ضمن اینکه انگیزه ادامه تحصیل را نیز سلب می‌نماید.
وی افزود: بحث‌هایی درخصوص اینکه بخشنامه مختص فارغ‌التحصیلان دانشگاه جامع علمی- کاربردی می‌باشد عنوان می‌گردد، اما در عمل چنین نیست و این امر با مراجعه به سازمان مسکن و شهرسازی و نظام مهندسی ثابت می‌گردد؛ چراکه در این سازمان‌ها به این دسته از فارغ‌التحصیلان اجازه طراحی داده نمی‌شود، این در شرایطی است که این افراد به لحاظ علمی خود را ضعیف‌تر از فارغ‌التحصیلان پیوسته ارزیابی نمی‌کنند، از طرف دیگر ارزیابی هم در این رابطه صورت نگرفته است.
سهرابی گفت: ما از مسئولان مربوطه و نمایندگان مجلس تقاضا داریم که در رابطه با این بخشنامه تجدید نظر کرده و از تضییع حق و حقوق‌ ما جلوگیری نمایند؛ چراکه با اعمال این بخشنامه یک فارغ‌التحصیل کارشناسی پیوسته عمران و معماری به یک فارغ‌التحصیل دکترای عمران و یا معماری ترجیح داده می‌شود و این موضوع منجربه عدم ادامه تحصیل تعداد زیادی از دانشجویان می‌گردد.
در همین خصوص مهندس باباپور، رئیس سازمان مسکن و شهرسازی استان با اشاره به اینکه بخشنامه حدود 20 روز است که به این سازمان ابلاغ شده، اظهار داشت: این بخشنامه سراسری بوده و تصمیم کمیسیون هم‌عرض که شامل وزارت علوم، سازمان نظام مهندسی، وزارت مسکن و شهرسازی و ... می‌باشد توسط وزارت مسکن و شهرسازی به شکل بخشنامه به سازمان‌های مربوطه ارسال شده است.
وی با بیان اینکه محدودیت مطرح شده در این بخشنامه، تنها شامل فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های علمی- کاربردی می‌باشد، افزود: با این وجود ما اعتراضات مطرح شده را با وزارتخانه در میان خواهیم گذاشت تا در صورت امکان درخصوص این بخشنامه تجدید نظر لازم صورت گیرد.
گفتنی است بنا به گزارش ایسنای زنجان، معترضان پس از تجمع در مقابل سازمان مسکن و شهرسازی، در مقابل دفتر نمایندگان زنجان و طارم نیز تجمع کرده و خواستار تجدید نظر درخصوص مصوبه اخیر کمیسیون ماده 7 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان شدند.

منبع:http://www.mardom-e-no.com/


درو د و دوصد بدرود